Ficov balíček: mohlo byť horšie a nemohlo byť výrazne lepšie

Autor: Tomáš Forgáč | 26.6.2012 o 8:36 | (upravené 26.6.2012 o 8:57) Karma článku: 7,66 | Prečítané:  1160x

Ficova vláda vypustila do sveta súbor opatrení, ktoré majú pomôcť dostať deficit pod plánovanú úroveň s cieľom vyhnúť sa dopadom na najnižšie vrstvy. V skutočnosti bude dopad na zamestnanosť a stabilitu dôchodkov taký zlý že z toho vyjdu najhoršie práve tí, ktorí nedokážu svoje zisky, výrobu a kapitál off-shorovať a ktorí budú závislí od dôchodkového sporenia.

Ten balíček je svojim spôsobom tragikomický. Na jednu stranu je zvýšenie daní z príjmu objektívny “průser”, lebo kým Filko môže filozofovať o tom, či má na ekonomickú aktivitu menší vplyv zvýšenie priamych alebo nepriamych daní, je to irelevantná otázka, keďže akýkoľvek ďalší tlak na veľké firmy v časoch, kedy sa musia s matkami biť o každý headcount a malých podnikateľov, ktorí by mali najväčší potenciál zvýšiť zamestnanosť je čisté šialenstvo a ekonomická sebevražda pred blížiacou sa recesiou. Vykradnutie druhého piliera zase je plne v súlade s tým, aká desivá musí byť pre Fica predstava, že by dôchodcovia neboli v budúcnosti závislí od štátu a Filko mu pritakáva tým, že mu ide primárne o nároky budúcich dôchodcov. Ťažko povedať, či ide ideologickú zaujatosť alebo ekonomický analfabetizmus, keďže presne tie nároky nemajú šancu byť v tejto Ponzi (Drukos) schéme v budúcnosti uspokojené ani pri existujúcom, tobôž novom nastavení.

Na stranu druhú vyznievajú vtipne niektoré ďalšie opatrenia, napríklad extra dane pre banky. ktoré potichu dostanú kompenzáciu v podobe zrušenia odvodu do fondu ochrany vkladov, čo vo výsledku znamená, že z pompézneho zdanenia zlých bánk nie je nič iné iba presunutie toku peňazí z fondu do štátneho rozpočtu. Dtto zvýšenie nájmu za pôdu farmárom, ktorí hneď z druhej strany dostávajú dotácie v rádovo väčších čiastkach (mimochodom, ich zrušením by štát ušetril tretinu plánovanej hodnoty celého balíčka). Vôbec neprekvapí, že utajili odhadovaný vplyv zvýšených daní na výber. Ľahko by sa totiž mohlo stať, že by sa ozvali skeptici ako autor, ktorí by vyzývali šéfa IFP na stávku o to, že sa jeho odhady nenaplnia. Čerešničkou na torte sú rezervy v návrhu, zhodou okolností v rovnakej výške ako celá výdavková časť balíčka. Dôvod je jednoduchý - teraz môžu predstierať, že nie sú úplní magori (sú) a keď príde na lámanie chleba, môžu celú výdavkovú časť návrhu škrtnúť a tváriť sa, že je to úplne v poriadku, lebo plán splnia (nesplnia).

No.. Ficovi treba priznať, že jednak mohlo byť horšie a dvak nemohlo byť o moc lepšie. Totiž mohlo sa stať, že úplne vypustia snahu tváriť sa, že niečo riešia a nechať deficit explodovať, čo by vzhľadom k tomu, že rizikové prirážky budú už iba stúpať stálo v budúcnosti omnoho viac peňazí. A aj keby Fico skončil na ďalšie štyri roky v opozícii, ťažko by sme sa dočkali nejakéh zázraku. Optikou možných riešení od libertariánskych po totalitné je rozsah, ktorým disponujú súčasné parlamentné strany tak úzky, že sa rozdiely strácajú zvlásť pri pohľade do Bruselu a Frankfurtu, kde sa momentálne deje skutočné rozhodovanie o našej budúcnosti. Premiér Figeľ by sa sa nezmohol na vyššiu intelektuálnu výbavu ako Fico a Filko s Marcinčinom by pri svojej slizkosti skončili pravdepodobne na rovnakých miestach a tlačili by inému ministrovi rovnako nezmyselné kaleráby. Navyše po tom ako ďalší opoziční experti presviedčali za svojich koaličných čias podnikateľov, že nejakých 5 dní dovolenky zamestnancom navyše predsa nemôže byť problém (Beblavý a Brocka) alebo tlačili nespravodlivú podporu Samsungu (Mihál s Miškovom) ťažko veriť tomu, že z ich kajút môže vyliezť čokoľvek konštruktívne predtým ako celý európsky Titanic narazí na ľadovec. Nezostáva než užívať si výhľad na dejinnú katastrofu z blízka...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR JURAJA BERZEDIHO

Na východe je veselo. Len dokedy

Kalkulačka rozhodla. V Košiciach prídu o slovenské zápasy tisíce fanúšikov.

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

Píše Kristián Blaškovič - Fórum

Čím prekvapí Kim na stretnutí s Trumpom?

Kim sa chce vrátiť medzi svetových politikov ako ich rovnocenný partner.


Už ste čítali?