Grécky zmysel pre humor

Autor: Tomáš Forgáč | 22.2.2012 o 8:32 | Karma článku: 12,91 | Prečítané:  1730x

Ako spoznáte ekonóma so zmyslom pre humor? Používa desatinné miesta. Na tento vtip, ktorý mám od Russa Robertsa (samozrejme pôvod môže byť iný a starší) som si spomenul, keď som videl tých 120.5% dlhu k HDP, ktorý má Grécko dosiahnuť v roku 2020.

Včerajšia dohoda vychádza z niekoľkých vtipných predpokladov. Tak ako v októbri aj teraz sa počíta s dobrovoľnou účasťou súkromného sektora, ktorý by mal prijať 53.5% haircut. Ale rovnako ako v októbri ani teraz neboli na rokovaniach zástupcovia všetkých veriteľov a hlavne - aj tí, ktorí boli neodporúčili explicitne tým, ktorých zastupovali, aby ponuku prijali. Grécky odkaz je pritom jasný - na tých, ktorí nepristúpia na dohodu bude prijatý zákon, ktorý im podmienky výmeny dlhopisov nadiktuje. To povedie ratingovky k vyhláseniu defaultu (konečne!) a aktivovaniu CDS kontraktov. Aby to nepoložilo grécky bankový sektor, ktorý je stále najväčším veriteľom a používa tieto dlhopisy ako collateraly u ECB, tak grécke banky dostanú výmenou nové dlhopisy nezaťažené defaultom. Vládno-bankový kartel v praxi. Každopádne to, koľko sa od súkromného sektora reálne podarí dostať sa dozvieme už o necelý mesiac, keďže 20. marca čaká Grécko veľká splátka dlhopisov a dovtedy musí byť dohoda jasná.

Ďalším predpokladom je, že Grécko bude uvedené dohody plniť. Napriek ukážkovo katastrofálnemu track recordu v podobných sľuboch, blížiacim sa voľbám, ktorých pravdepodobný víťaz vraví jasné nie plánovaným škrtom a napriek miliónom ľudí v uliciach. Pritom je otázka s desivými možnosťami, kam až môže viesť napätie v spoločnosti, medzi masami a vládou a medzi národmi z toho, ako budú gréckym úradníkom cez rameno pozerať euroúradníci s kalkulačkami. O tom, či si tí vôbec budú schopní plniť svoju úlohu (bez ohľadu na ich štandardnú neschopnosť), keď ich zo svojej vlasti budú Gréci vyhánať vidlami ani nehovoriac.

Je pritom iluzórne myslieť si, že sme mimo iba preto, že Grécku priamu pomoc nedávame. Už teraz má ECB vo svojej súvahe grécke dlhopisy za cca 45 miliárd a toto číslo bude iba rásť. Pritom dočasný zisk z týchto dlhopisov vyplývajúci z rizika, ktoré nesú ide cez národné banky naspäť do Grécka, takže keď k defaultu skôr či neskôr príde, bude ECB tiež iba v čistej strate, ktorá bola medzitým preliata cez menový systém na negatívne úroky na vkladoch sporiteľov. Podstatné ale je, aby banky medzitým boli čo najčistejšie, že? Jediný spôsob, ako sa z tohoto mechanizmu vyvliecť je z eurozóny vystúpiť a nechať tu konečne v menovom systéme pôsobiť trh namiesto štátneho monopolu.

Poďme späť k tým 120.5% HDP v roku 2020 a zmyslu pre humor. Ako to číslo vlastne vzniklo? MMF si dal podmienku, že cieľový dlh v uvedenom období má byť stodvadsať percent, aby uvoľnil ďalšiu pôžičku. Po týždni čarovania s číslami (myslíte, že aj tentokrát započítali do HDP prostitúciu ako pred vstupom do EMU?) došli k dohode, ktorá má byť nakoniec dostatočná pre MMF aj Eurogroupu.

Rozumiete, od začiatku krízy sa predpovede o rastoch hospodárstva alebo dlhu prepisovali nie kvartálne ale týždenne a takmer vždy bola úprava k horšiemu. A na základe rovnakých predpovedí dnes tí istí ľudia schvaľujú ďalšie miliardy počítajúc s dekádou nepretržitého rastu a splnenia všetkých podmienok, ktoré si vo svojom akváriu prisnili a hrajú sa na predpovede s presnosťou na desatiny percenta v horizonte ôsmich rokov? To polpercento je iba cynická bodka, ktorou ukazujú, ako vážne už teraz myslia svoje pôvodné požiadavky a ako vážne budú brať zajtra tie dnešné. Zmysel pre humor im naozaj netreba upierať - veď ako inak by si z nás dokázali robiť takúto nehoráznu srandu?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR JURAJA BERZEDIHO

Na východe je veselo. Len dokedy

Kalkulačka rozhodla. V Košiciach prídu o slovenské zápasy tisíce fanúšikov.

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

Píše Kristián Blaškovič - Fórum

Čím prekvapí Kim na stretnutí s Trumpom?

Kim sa chce vrátiť medzi svetových politikov ako ich rovnocenný partner.


Už ste čítali?