Proroci

Autor: Tomáš Forgáč | 3.11.2011 o 10:59 | (upravené 3.11.2011 o 11:13) Karma článku: 8,47 | Prečítané:  1465x

Z boja o rozšírenie Eurovalu pomaly sadá prach, ale je jasné, že jedným z hlavných bodov predvolebnej kampane bude postoj k Eurovalu trvalému. Pri počúvaní argumentov na túto tému stojí za to ohliadnuť sa viac ako rok späť a reflektovať, čo vtedy rozprávali a písali niektorí najhlasnejší stúpenci a odporcovia súčasných riešení a v tomto svetle prihliadať k ich dnešným argumentom.

Rado Baťo napríklad v júni minulého roku rovnako ako dnes tvrdil, že problémom krajín PIGS okrem Grécka nie je nesolventnosť, ale likvidita. Kým na to, aby ho z tohoto omylu nevyvrátiteľne vyviedla realita si ešte pár mesiacov, možno rok-dva musíme počkať, ním vysnívaný limitujúci faktor pre dlžníkov, že “zmluva o záchrannom mechanizme má platiť tri roky” narazil na návrh trvalého eurovalu už dávno. No a tvrdenie, že si “ťažko predstaviť existenciu únie, v ktorej Zapatero Merkelovej oznámi, že Nemci majú platiť účet a Španieli budú pokračovať vo fieste” ukazuje, že vtedy, rovnako ako dnes nechápal, že tu nikdy nešlo o krajiny, ale o banky, ktoré im požičiavali a že tieto mechanizmy od začiatku smerovali k ich záchrane.

Po tom všetkom sa treba zamyslieť, na základe čoho vyslovil svoj optimistický predpoklad, že je “riziko toho, že by si fond uplatnil záruku v plnej výške malé”. Asi vychádzal z toho, že “najtvrdšie úsporné opatrenia prijímajú štáty, ktoré sú najpravdepodobnejšími príjemcami pomoci”. No... Taliansko má dnes dlh cez dva bilióny (tj. dvojnásobok ich vysnívanej kapacity) a prijalo plán na zvýšenie dôchodkového veku o 2 roky v r. 2026...

Ivan Mikloš pred rokom kritizoval Fica za nevyrokovanie lepších podmienok v Eurovale a keď dostal možnosť vyrokovať najlepšie možné podmienky pri jeho rozširovaní tým, že by ho odmietol sa pred pánmi v Bruseli pos...mial slovenským daňovým poplatníkom úplne rovnako. Nielen, že Euroval neodmietol, ale toľko omielaný pomer záruk medzi nami a Luxemburskom zostal pri zvýšení navlas rovnaký. Okrem toho tak ako vyzýval Smer, aby sa neschovávali za optimistické správy o plnení programu Gréckom, dnes sa schováva za rovnako optimistické správy o Portugalsku a Írsku.

Už bez komentára nechám Miklošove vyjadrenia, že “nebudeme súhlasiť s predĺžením mechanizmu alebo s jeho transformáciou na nejakú trvalú inštitúciu.”

Keď kádehácky ekonomický guru Anton Marcinčin hlasoval za našu podporu Gréckeho bailoutu, strašil pri tom pre zmenu ohňami pekelnými z Bruselu. Bailout sme odmietli, Angela urobila bu-bu-bu a tým to zhaslo. Grécko tu roky podvádza a napriek tomu dostáva miliardy. Prečo majú bruselskí rektálni alpinisti pocit, že nám by sa stalo niečo zlé iba preto, že chceme aby boli pravidlá naopak dodržiavané?

Najtragikomickejšie ale pôsobia vyjadrenia žiaľ najcitovanejšieho slovenského ekonóma Vladimíra Vaňa, ktorý v máji minulého roku obhajoval dlhopisové nákupy ECB tým, že “že inflácia je naďalej jedinou strelkou v kompase našich menotvorcov.”, citoval šéfa najväčšej talianskej banky odhadujúceho bankrot Grécka na 2 percentá, desaťpercentné rizikové prirážky pre Grécko považoval za nafúknutú bublinu a hovoril o tom, že na refinancovanie Gréckeho dlhu bude stačiť 30 mld. Ešte, že sa Grécku tak darí, inak by si jeden mohol myslieť, že zvýšenie slovenskej inflácie z jedného na štyri percentá naznačuje absolútnu nekompetentnosť pána Vaňa. Ak skončí tento človek na prvom mieste aj tento rok, osobne sa postarám o vydanie jeho memoárov.

Na záver pár citátov Juraja Karpiša, asi postačia bez komentára:
14.4.2010: “Je veľmi pravdepodobné, že tie úrokové sadzby sa budú len zvyšovať, základné sadzby sú na historicky najnižších hodnotách, preto si myslím, že ak naozaj dojde k tomu zvýšeniu úrokových sadzieb, Gréci sa dostanú do takých problémov, že už nebude cesta späť.”
14.7.2010: “ECB začala prvý krát nakupovať dlhopisy týchto problematických krajín, čo vyvoláva otázky ohľadom možných problémov s infláciou”
12.8.2010: “Grécko bude mať pravdepodobne zadĺženie vo výške 150tich % HDP v roku 2012.”

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR JURAJA BERZEDIHO

Na východe je veselo. Len dokedy

Kalkulačka rozhodla. V Košiciach prídu o slovenské zápasy tisíce fanúšikov.

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

Píše Kristián Blaškovič - Fórum

Čím prekvapí Kim na stretnutí s Trumpom?

Kim sa chce vrátiť medzi svetových politikov ako ich rovnocenný partner.


Už ste čítali?