reklama

Ivan Šramko: exGuvernér, ktorý netuší

Pred dvomi týždňami som kritizoval Ivana Mikloša za jeho eurovalovú demagógiu na reformon fóre organizovanom Konzervatívnym Inštitútom. Za pozornosť stojí dvojica skvelých postrehov od Mariána Jánoša, ktorý vecnejšie a detailnejšie rozobral asi najhlasnejší Miklošov nezmysel. V ďalšom blogu sa chcem povenovať Ivanovi Šramkovi a jeho desiatim argumentom, ktoré sa dajú pozrieť aj na stránke KI:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

1. Jediný spôsob, ako sa dá riešiť táto situácia je kooperácia, žiadne vyčleňovanie sa.

Plne súhlasím, ale to , čo sa tu deje nie je kooperácia, ale brutálny nátlak z Berlína, Paríža, Frankfurtu a Bruselu, na ktorý by bol hrdý aj nebohý súdruh Brežnev na zaplatenie strát francúzskych a nemeckých bánk a platov gréckych úradníkov a posilnenie moci eurobyrokratov. Kooperácia má spočívať v podpore voľného obchodu, odbúravania regulácií a - ideálne - zlatom štandarde. To, čo robí EÚ a ECB je presný opak týchto princípov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Pád Grécka by spustil lavínu.

Grécko padne. To nie je odhad ani strašenie, to je fakt. Ak ho pán Šramko nevidí, je nekompetentný (čo je, ale k tomu nižšie). Takže riešime zbytočnú otázku. Grécko padne s eurovalom alebo bez, pravdepodobne skôr ako tam začne ďalšia dovolenková sezóna a určite skôr než vojde Euroval II. do platnosti. Banky budú mať problémy a tá ich "lavína" bude spustená, to je tiež fakt. Bude ale omnoho efektívnejšie a spravodlivejšie riešiť tieto problémy na úrovni jednotlivých štátov. Prečo majú Slováci, ktorí si už reformou bankového systému vrátane drahých bailoutov prešli platiť to isté Francúzom?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Kupovanie dlhopisov Európskou Centrálnou Bankou nie je porušovanie pravidiel.

Priznám sa, že neviem, či to je alebo nie je podľa pravidiel , ale hlavne je to podľa mňa úplne jedno. Každý, kto má aspoň bledomodrý šajn o monetárnej politike vie, že kupovanie dlhopisov centrálnou bankou vedie k (hyper)inflácii a otázka by teda nemala byť, či je to podľa pravidiel, ale či je to správne.

4. ECB je úplne nezávislá, nie je tam žiadna ingediencia politikov

Jasné, ECB pod vedením presne toho Tricheta, ktorý kedysi otvorene kritizoval aj ten formálny náznak jej nezávislosi. Ale stranou Trichetovu minulosť, to si vážne pán Šramko myslí, že ECB kupuje grécke dlhopisy pre Papandreouove modré oči? Centrálne banky sú tu presne pre účely politikov a bánk, aby tým prvým financovali ich zlé hospodárenie, rozširovanie moci a vojny a tým druhým zachraňovali zadky, keď sa dostanú do problémov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Zánik eurozóny by znamenal zánik alebo zmenu EÚ, ktorá funguje najlepšie zo všetkých ekonomických celkov.

Veľmi intenzívne sa musím snažiť, aby som na túto kravinu reagoval ako-tak slušne. EÚ funguje najlepšie, ale iba ako inhibítor rastu a prosperity! EÚ je dlhodobo najpomalšie rastúcim regiónom a jediný spôsob, ako to zmeniť je návrat k pôvodnej liberálnej vízii zóny voľného pohybu tovarov a služieb. Euroval spolu s politikou ECB mení EÚ na transferovú úniu a taká povedie iba k nevraživosti a radikalizácii vzťahov medzi národmi, ktoré to budú platiť a tými, čo sa budú iba viezť.

6. Slovensko na Eure profitovalo, oproti okolitým krajinám sme nestratili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Opäť nechcem byť neslušný, takže radšej iba opäť dávam do pozornosti vývoj kurzu SKK/CZK pred naším vstupom do EMU a SKK/EUR po vstupe. Pán Šramko ale možno hovoril o nejakej alternatívnej realite.

7. Euro funguje veľmi dobre a treba urobiť všetko pre to, aby sme ho zachránili.

Keby Euro fungovalo dobre, tak dnes neriešime Euroval. Euro bolo to jediné, čo oddialilo Grécko a ďalšie južné krajiny od istého bankrotu a to tak, že im dočasne umožnilo požičiavať si lacnejšie vďaka implicitným (a dnes už explicitným) zárukám bailoutov a akceptovaním ich dlhopisov ako collateralov u ECB.

Zároveň Euro umožňuje, aby krajiny s obchodným deficitom (Grécko, Španielsko, Francúzsko, etc.) platili za tovary a služby z krajín s obchodným prebytkom (Nemecko, Holandsko, Slovensko, etc.) eurami novovyemitovanými a požičanými od komerčných bánk. Kým Grékom vďaka týmto novým peniazom mohli rásť mzdy a mohli na dlh nakupovať, tak v krajinách, do ktorých aj z Grécka sa tieto peniaze dostali za vyvezené tovary a služby kvôli nim rástli ceny. Vznikol tak konštantný, veľmi zložitý a teda nenápadný presun bohatstva z exportných do importných krajín. Z tohoto pohľadu je Euro úspešný projekt, lebo presne toto bol od začiatku cieľ jeho - hlavne francúzskych - tvorcov.

8. Treba si veľmi pozorne prejsť správu MMF o Grécku, sú tam aj pozitívne správy.

Takže keď si tú správu naozaj pozorne prejdem a fakt sa budem snažiť, nájdem tam aj niečo pozitívne? To ma upokojilo, ďakujem. Očividnejší príklad confirmation bias pán Šramko predviesť nemohol.

9. Vytvorili sme si trojku (pán Šramko ak sa nemýlim myslel ECB, EK a EP), ktorej názor treba treba rešpektovať a ostatné ignorovať, lebo to vnáša iba zmätok.

Postupom času ma hlúposť týchto argumentov stále viac fascinovala. To sa odkedy majú ignorovať názory volených politikov, podstatnej časti odbornej verejnosti a tých, ktorí to majú všetko zaplatiť?! Aj Goebles by bol na takúto centralizáciu názorov hrdý.

10. Keby Grécko skrachovalo, bol by to ozajstný morálny hazard, lebo by to zasiahlo aj tých, ktorí dlhopisy kupovali aj v r. 2004, keď krajina mala dobrý rating.

Myslíte dobrý rating u tých agentúr, ktoré majú od ECB faktický monopol na hodnotenie dlhopisov vďaka tomu, že iba podľa ich hodnotenia môže ECB akceptovať od komerčných bánk dlhopisy ako collateraly (čo už najnovšie tiež neplatí, keďže kvôli Grécku boli tieto pravidlá zmenené)? Ako môžu tieto inštitúcie predstierať čo len náznak objektivity ak sú súčasťov jedného megakartelu na výrobu peňazí pre vlády a im blízke inštitúcie? Okrem toho banky a fondy kupovali tie dlhopisy dobrovoľne napriek tomu, že boli už vtedy vysoko rizikové, čo iba ukazuje na zvrátenosť tohoto systému lacných nekrytých peňazí a implicitných bailoutov, ktorý by práve euroval ešte prehĺbil.

Toľko k samotnej prezentácii. Zlatý klinec ale prišiel neskôr počas diskusie. Pán Šramko reagoval na návrh Petra Gondu na návrat k zlatému štandardu okrem neskutočne arogantného prevracania očami argumentom, že vlády opustili zlatý štandard, lebo sa počas veľkej depresie ukázal ako zlý. Stačia pomerne základné znalosti histórie monetárnej politiky 20. storočia na pochopenie, akú neskutočnú kravinu pán Šramko týmto tresol. Počas veľkej depresie totiž zlatý štandard už dávno neplatil, vlády ho opustili počas prvej svetovej vojny, aby ju mohli financovať fiat peniazmi. Všetko potom už boli iba stále slabšie odvary krytej meny 19. storočia. Bretton-Woods, ktorým ďalej argumentoval začal platiť dávno po konci veľkej depresie a tiež nemal so zlatým štandardnom prakticky nič spoločné, keďže svetovou rezervnou menou bol dolár, ktorý bol vymeniteľný za zlato iba inými centrálnymi bankami. Ľudia ani firmy sa už k svojmu zlatu dostať nemohli a o to jednoduchšie bolo potom pre Nixona aj tento posledný náznak komoditného krytia zrušiť.

Pán Šramko má teda úplne pomýlené základné fakty o histórii monetárnej politiky, ťažko sa teda diviť tomu, že si ich nie je schopný dať do súvislostí a pochopiť, čo tieto problémy spôsobuje a ako ich riešiť. Je tým iba ďalší z radov totálne nekompetentných guvernérov centrálnych bánk, (aj) kvôli ktorým sme v tomto stave (pre slovenské príklady odporúčam minulotýždňovú lampu s pánmi Juskom a Bartom). Opakuje pri tom mantru o kupovaní času, ktorú počúvame od podobných ľudí už rok a situácia je stále horšia bez náznaku sebareflexie. Euroval prejde, so Slovenskom alebo bez. Jediné dobré na tom bude to, že keď o rok-dva aj tri budeme v omnoho horšom stave, ukáže sa aká nekompetentná banda tu rozhoduje o našich peniazoch a možno sa medzi ľuďmi nájde vôľa ich vymeniť.

Tomáš Forgáč

Tomáš Forgáč

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Project Manager na voľnej nohe, veľmi amatérsky fotograf a milovník viac či menej divnej hudby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu