Zákon o hazarde: cenzúra a vyššie náklady?

Autor: Tomáš Forgáč | 12.9.2011 o 16:12 | (upravené 12.9.2011 o 17:24) Karma článku: 4,06 | Prečítané:  618x

Návrh zákona o hazardných hrách z pera ministerstva financií prináša cenzúru internetu, vyššie náklady pre užívateľov internetu aj bankových služieb a je z pohľadu definovaných cieľov neefektívny.

Ministerstvo financií predložilo zákon, podľa ktorého bude mať Daňový úrad Bratislava moc zakázať prístup slovenských užívateľov na vybrané stránky poskytujúce hazardné hry bez platnej licencie vydanej slovenskými úradmi. Originál návrhu je k dispozícii na portáli právnych predpisov tu.

Takto postavený návrh je nebezpečný, lebo dáva daňovému úradu možnosť cenzúry prístupu na vybraný obsah na internete na základe veľmi vágne napísaných pravidiel. Manažment úradu je dosadzovaný politicky a možno dobré úmysly toho súčasného nie sú zábezpekou proti zneužitiu tohto zákona pre potreby toho budúceho.

Okrem toho je zákon prakticky nevymáhateľný, keďže zabrániť prístupu na online obsah je omnoho náročnejšie ako zavrieť “kamenné” kasíno. Na úplne zneprístupnené domény a servery sa užívatelia vždy budú môcť dostať pomocou rôznych anonymizačných nástrojov a hazardné hry na serveroch typu Facebook nebude možné vôbec zakázať bez odstrihnutia celého Facebooku.

Finančné náklady návrhu v prvom rade ponesú prevádzkovatelia internetového pripojenia, ktorí budú musieť príslušné technológie implementovať a tí ich v konečnom dôsledku budú musieť aj tak preniesť na konečných zákazníkov, ktorí z veľkej časti nemajú s online hazardom nič spoločné. To isté platí aj pre poskytovateľov platobných služieb, na ktorých sa bude tento zákon vzťahovať.

Takto postavený návrh nie je nič iné iba ďalšia regulácia zavedená kvôli predchádzajúcej, ktorá zaťažila hazard neodôvodnenou byrokraciou a nákladmi do tej miery, že je pre užívateľov výhodnejšie hľadať alternatívy v zahraničí. Ministerstvo odhadlo prínos prijatia tohto zákona na 5 miliónov EUR na nových licenciách bez toho, aby uviedlo, ako k tejto čiastke prišlo a bez toho, aby započítalo vedľajšie náklady. Výhodnejšie pre hráčov, daňových poplatníkov aj užívateľov internetu a bankových služieb by pritom bolo deregulovať hazard do tej miery, aby bolo pre hráčov výhodnejšie nechávať peniaze v našej ekonomike a prilákať ďalšie zo zahraničia.

Hromadnú pripomienku iniciovanú Spoločnosťou pre Otvorené Informačné technológie nájdete na stránke Changenet tu.

Článok bol napísaný pre INESS, jeho originál nájdete tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR JURAJA BERZEDIHO

Na východe je veselo. Len dokedy

Kalkulačka rozhodla. V Košiciach prídu o slovenské zápasy tisíce fanúšikov.

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

Píše Kristián Blaškovič - Fórum

Čím prekvapí Kim na stretnutí s Trumpom?

Kim sa chce vrátiť medzi svetových politikov ako ich rovnocenný partner.


Už ste čítali?