reklama

Obamov polrok I. - včerajšia tlačovka

Prezident Obama má za sebou prvý polrok a štvrtú veľkú tlačovú konferenciu. Jeho podobnosť s Ficom alebo Putinom je zarážajúca a ešte viac to, že ju mnohí stále nevidia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Na Slovensku sa nepochybne nenájde príčetný človek, ktorý by nepovažoval Fica za úplne neschopného alebo v ňom nevyvolával pocit úprimnej nenávisti. Rovnako tak asi každý, kto občas číta zahraničné spravodajstvo bude súhlasiť, že Putin je diktátor, pre ktorého sú vraždy, väznenia, korupcia a znárodňovanie súčasťou štandardnej pracovnej agendy. Prečo ale mnohí ľudia, ktorí patria do oboch týchto skupín úprimne dúfali vo výhru Baracka Obamu v amerických prezidentských voľbách a považujú jeho doterajšie pôsobenie za úspešné je zvláštne, aj keď nie prekvapujúce vzhľadom k rozsahu propagandy, ktorú mu americké ľavicové médiá (ktorých je v USA drvivá väčšina) poskytujú. Pritom svojim myslením, minulosťou aj správaním sa v úrade sú si veľmi blízki a rozdiely v nich robí iba tradícia prostredia, ktoré ich zvolilo na svoj vrchol.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulosť

Fico, Putin i Obama žili celý alebo drvivú väčšinu svojho produktívneho života z peňazí daňových poplatníkov. Kým Fico, bývalý nádejný člen Socialistického Zväzu Mládeže sa prekúsaval ku kreslu premiéra cez rôzne štátne, s právom spojené inštitúcie a úrady a parlament, Putin to zobral cez KGB a samosprávnu politiku. Obama si vyskúšal aspoň jeden rok u súkromnej firmy, ale očividne sa mu tam nepáčilo a odvtedy pracoval výhradne pre mimovládne organizácie platené z daní a senát, v ktorom nepredložil jedinú relevantnú legislatívnu úpravu a väčšinu času strávil prezidentskou kampaňou.

Nie je pochýb o tom, kto mohol byť pracovne a osobne blízky budúcemu premiérovi Ficovi alebo prezidentovi Putinovi v časoch pred vstupom do politiky, v SZM alebo KGB si toho človek asi veľa nenavyberá. Obama vyrastajúci v elitnej spoločnosti v slobodnej, vyspelej krajine mal výber nepochybne bohatší, napriek tomu si nevybral o nič lepšie. Medzi jeho najbližších patrí manželka Michelle, černošská rasistka, ktorá vo svojej dizertačnej práci označila amerických belochov za nevykoreniteľných rasistov plných nenávisti a zločinu a ktorá – podľa vlastných slov – bola na svoju krajinu prvýkrát hrdá až keď jej manžela zvolili za prezidenta. Ďalej Jeremiah Wright, ktorého nenávistné slová na bielych kresťanov, židov a vôbec celý nečernošský svet a Ameriku zvlášť počúval Obama 20 rokov každú nedeľu na omšiach a potom tvrdil, že o ničom takom nevedel. Ďalšie, viac či menej blízke priateľstvá, kontakty či vyjadrenia sympatií od Obamu zahŕňajú ľudí ako Bill Wright, terorista vyhadzujúci v 60. rokoch do vzduchu federálne budovy, Rashmid Khalidi, ktorého názory na Izrael sú uhladenou formou tých Ahmadinejadových a iní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdravotníctvo

Aby som sa priznal, netuším aké má Putin postoje k politike zdravotnej starostlivosti, o to známejšie sú mne a asi všetkým Slovákom tie Ficove. Jeho nenávisť voči čomukoľvek súkromnému sa najviac prejavuje práve v zdravotnej starostlivosti, ak práve nejde o Paškove dodávateľské firmy a to isté platí aj pre prezidenta Obamu. Extrémny tlak, ktorý vyvíja na prijatie zdravotníckej „reformy“ kongresom do konca augusta má de facto jediný cieľ – postupné znárodnenie amerického systému zdravotnej starostlivosti.

Obama pritom Američanov zavádza, keďže vie, aké nepopulárne jeho nápady sú. 89 percent ich je dnes spokojných so svojim poistným plánom, počet Američanov, ktorí si myslia, že je nutné kompletne prebudovať systém zdravotnej starostlivosti klesol od roku 1993 z 55 na 41 percent a zo 47 miliónov nepoistených, ktorými Obama nielen na včerajšej tlačovej konferencii operoval je v skutočnosti bez dostupnej zdravotnej starostlivosti iba okolo 10 miliónov. Zvyšok sú jednoducho ľudia, ktorí poistenie dobrovoľne nechcú (majú vysoké príjmy, sú mladí a zdraví apod.). Obama namiesto jednoduchej finančnej pomoci týmto desiatim miliónom v podobe napríklad zdravotníckych kreditných kariet zavádza tzv. „Government option“ – poistný program ponúkaný vládou, ktorý má byť v priamej konkurencii súkromným poisťovniam a má byť k dispozícii všetkým, teda aj zamestnanej strednej triede. Problém je, že väčšina Američanov je poistená cez poistné programy svojich zamestnávateľov a napriek tomu, že Obama tvrdí, že nikoho nebude nútiť zmeniť svoj poistný program, nie je ťažké uhádnuť, ako sa zachovajú zamestnávatelia, keď dostanú možnosť lacnejšieho poistného programu od inštitúcie, ktorú nemusí trápiť jeho stratovosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôsledky môžu mať v pomerne krátkom čase katastrofálne dopady na americké zdravotníctvo. Kým dnes má drvivá väčšina Američanov cez svoje súkromné poistné programy slobodu voľby vo výbere špecialistov, výrazne kratšie čakacie doby na čokoľvek od pohotovosti cez špeciálne vyšetrenia po operácie, omnoho väčšiu úspešnosť liečby a šancu prežitia náročných diagnóz ako rakovina, leukémia, infarkt alebo cukrovka oproti socialistickým zdravotníckym systémom v Kanade alebo Európe, hrozí po presadení Obamovho balíčka faktický zánik súkromného zdravotného poistenia pre americkú strednú vrstvu. Tá bude tak odkázaná na horších lekárov, ktorí budú zmluvne pokrytí vládnym poistným programom, zatiaľ čo tí lepší si za svoje služby nechajú zaplatiť tými, čo na to budú mať. A navyše to všetko dohromady bude stáť omnoho viac ako dnes.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obama pri komunikovaní balíčka na včerajšej tlačovke hral na rovnakú strunu ako Fico. Hovoril o dialógu s lekármi a farmaceutickými firmami, poisťovne ignoroval. Rozprával o množstve listov, ktoré dostáva s prosbami o riešenie (spomínate si na Valentovičove dopisy?) a kritizoval zisk poisťovní v čase krízy. Prezident tvrdí, že tieto opatrenia sú nevyhnutné na zníženie nákladov a zvýšenie dostupnosti a ignoruje fakt, že všade tam, kde sa týmto smerom vydali, boli efekty presne opačné. Američania nemajú najvyššie náklady na zdravotnú starostlivosť kvôli súkromným poisťovniam, ale kvôli vyššej dostupnosti špičkovej a extrémne nákladnej starostlivosti na jednej strane a kvôli 80-biliónovej sekere vo vládnom programe Medicare, ktorý vznikol s podobne ušľachtilými cieľmi ako Obamov government option a dnes je plný bezplatných výhod pre pracujúcu strednú vrstvu na strane druhej. Ak Obama tvrdí, že vládny program je tu od toho, aby šetril, tak je buď hlúpy, naivný alebo zámerne klame. Alebo všetko dohromady V ďalších dieloch: ekonomika, súdnictvo, zahraničná politika a bezpečnosť, médiá a sloboda slova

Tomáš Forgáč

Tomáš Forgáč

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Project Manager na voľnej nohe, veľmi amatérsky fotograf a milovník viac či menej divnej hudby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu