reklama

Mozambik / Zimbabwe / Botswana - II. časť

Druhá časť rozprávania sprevádzaného fotkami o mesačnej ceste krajinami južnej Afriky, ktorú sme absolvovali v marci a apríli 2012. Maťka, ja a jedno veľké staré auto so stanom na streche. Prvú časť si prečítajte tu:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Z hostela v Mapute sa vymoceme samozrejme neskôr, ako sme chceli, čo v kombinácii s dopravou vo viac ako miliónovom meste a šesťstokilometrovou cestou pred nami znamená, že opäť porušíme jedno zo základných pravidiel - necestovať za tmy. Ale po poriadku.

Na výpadovke z mesta nás zastavuje policajt. Turistický úsmev číslo štyri tentokrát nezafunguje a policajt to skúša v poradí. Trojuhoľník aj hasičský prístroj máme, tvrdí ale, že v papieroch k autu nám chýba originálna pečiatka. Fasa, zmrd si našiel zámienku pýtať úplatok, vravím si. Najprv to skúšam na blbca, potom asertívne trvám na tom, že máme všetko potrebné. Keď poviem, že teda zavolám do požičovne áut, tak sa posmešne opýta z čoho a keď sebavedomo vytiahnem mobil, že z tohoto, tak to vzdá a pustí nás ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tip: Toto bol modelový príklad, ako na policajtov v Mozambiku a predpokladám aj iných skorumpovaných krajinách (nielen) Afriky. Ak nezafunguje slušnosť, nasaďte asertivitu a keď je vytrvalý, pohrozte telefonátom do príslušnej spoločnosti, na (neexistujúce) veľvyslanectvo alebo (existujúcu) protikorupčnú linku.

Pár kilometrov za mestom zastavím pri vodičovi odstaveného kamiónu a pýtam sa nesmelo, aká je na tejto ceste vlastne rýchlosť. Stodvadsiatka mi spraví radosť a pokračujeme ďalej. To, čo sa pred nami postupne odkrýva nám vyráža dych. Pripadáme si, akoby sme prešli 100 rokov naspäť v čase. Ľudia žijú v izolovaných osadách o štyroch-piatich hlineno-slamenných domoch, vzdialených od seba kilometre a od náznaku civilizácie desiatky kilometrov. Denne nachodia hodiny do práce alebo školy pozdĺž cesty lemovanej subtropickým pralesom. A to sme v relatívne husto zaľudnenej oblasti na hlavnej dopravnej tepne. Začínam chápať, prečo je snom Maťa Navrátila dať túto krajinu od hora až dole a nechať si na ňu celý mesiac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na obed zastavíme v náhodnom motoreste vlastnenom staršou pani portugalského pôvodu a využívame pauzu a signál na obtelefonovanie potápačských škôl v našej ďalšej destinácii. Prekvapivo na naše zadanie, že máme tri dni niektoré z nich ponúkajú intenzívny kurz zakončený certifikátom a vyberáme si Liquid Adventures podľa najlepšej ceny (nie, nevyradili sme ponuku pre príliš nízku cenu pán Vážny). Na odbočku z hlavnej cesty k oceánu a Tofo beach dorážame už za tmy a hodnú chvíľu sa motáme po oblasti, kým po dvoch telefonátoch majiteľke nachádzame hostel & campsite Fatima’s Nest. Strážnik nás púšťa do prázdneho campu (je mimo sezóny a nie sú ani Juhoafrické prázdniny), kde konečne dostanem dôvod zapnúť v hlbokom piesku 4x4.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tip: Fatima v Tofo je mimo juhoafrických prázdnin, kedy ho zaplavia dovolenkujúce rodiny typické backpackerské miesto, aké možno poznáte z juhovýchodnej ázie alebo iných tropických častí sveta - štedrý vonkajší priestor na vylihovanie s výhľadom na oceán, billiardový stôl, počítače s internetom, laid-back atmosféra a hudba dlho do noci. Cena rozhodne nie je thajská, sme v Afrike. Za jedlom sa oplatí ísť inam, ale drinky a dezerty im idú. Rozdiel v prístupe zamestnancov oproti Maputu je vďaka prítomnosti pani Fatimy je priepastný. Celkovo môžem odporučiť aj vďaka komunikácii s majiteľkou, ale verím, že niekto, kto pozná Tofo lepšie možno vie o menej prevarenom mieste s podobnou atmosférou a možno aj za lepšiu cenu (aj keď ťažko povedať, ako sa dá cenovo konkurovať majiteľke hostela, ktorá dostala obrovský pozemok zdarma...)
Fatima's Nest

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Tofo je dedina na brehu poloostrova obklopenom gýčovytými pieskovými plážami s ľahkou dostupnosťou špičkových potápačských lokalít, ktoré sa ešte donedávna hemžili mantami a veľrybými žralokmi. Žiaľ po žralokoch sa koncom minulého roku úplne zľahla zem (teda dno), občas ešte vidieť mantu (aj nám sa jedna podarila). Turizmus ožíva, vidieť veľa stavieb, prichádzajú investori hlavne z Južnej Afriky, miestni zvládajú vďaka tomu Angličtinu pomerne bez problémov a konkurencia v službách tlačí ceny na rozumnú úroveň. Ubytovanie je od základného po strednú úroveň, luxusné lodge zatiaľ chýbajú. Tofo

Tip: Rozhodne sa treba pri návšteve Tofo vyhnúť juhoafrickým školským prázdninám - vtedy sú pláže aj campy plné ožierajúcich sa juhoafričanov a ich hlučných detí. V období sucha máte zase istotu dokonalého počasia, ale aj viac turistov zo sveta. Ako to tam vyzerá v období dažďov a mimo juhoafrických prázdnin si môžete pozrieť na fotke nižšie a asi je jasné, čo odporúčame :-)
Výhľad z Bamboozi lodge. Takto to tam vyzeralo na pravé poludnie.

Ráno nás vyzdvihne zamestnanec potápačskej školy na podľa mňa asi tak druhom historickom modeli Land Roveru a na korbe nás odvezie k nim. Majitelia sú veľmi milý juhoafrický manželský pár, doobedňajšiu výučbu teórie začne miestny rovnako milý potápačský inštruktor. Poobede do bazéna, kde sa prejavujú prvé problémy s mojím vlažným vzťahom k vode inde ako v pohári, v sprche alebo v kryštalickom skupenstve na svahu - splniť základné kritérium ako udržať sa 10 minút na hladine zvládam iba s veľkým vypätím a cvičenie s odobratím a nasadením masky a jej následným vyprázdnením sprevádza prehltnutie asi piatich litrov vzduchu a epické grganie. Na druhú stranu pobaví pohľad na inštruktora so založenými rukami pod vodou, keď vďaka optickému klamu rozširovania vyzerá ako Morpheus :-)
Bamboozi lodge reštaurácia

Tip: Liquid Adventures sú umiestnení v Bamboozi Lodge, ktorá bola kedysi atmosférou a cenovo podobne backpackerským miestom ako Fatima, ale presunula sa oboma kritériami skôr do stredu. Veľmi pekné miesto pre niekoho, kto chce mať kľud (je to pár kilákov za mestom) a majú fantastickú kuchyňu za dobré ceny.
Potápačská partia

Večer nás berie celá potápačská partia na večeru do reštaurácie Tofo Tofo na (oprávnene) legendárne meatballs a miestny rum s colou. Majiteľka rozpráva dlhoročný príbeh ich školy, neváha kritizovať bigótnosť juhoafričanov ani mozambickú byrokraciu kvôli ktorej musia platiť nemalé peniaze za to, že tam vôbec môžu žiť, podnikať, zamestnávať miestnych a platiť dane alebo za povinnú miestnu sestričku v prípade dekompresnej choroby alebo iných problémov, ktorá je posledná, komu by v prípade takých problémov volala. Po večeri ešte venujeme pár hodín pred spaním štúdiu teórie potápania.
Miestny rum Tipo tinto s Colou

Druhý deň ráno po tom, ako zavolám z pňa-lavičky pred hostelom, aby nás vyzdvihli je to naposledy, čo držím v ruke svoje milované hátécéčko - dúfam, že si ho šťastný nálezca dnes užíva rovnako ako nálezca mojej Nokie v Laoskom Vangviengu :-) Okrem ďalších cvičení v bazéne absolvujeme prvé dva ponory v cca 12-metrovej hĺbke. Mne sa páči, Maťka je absolútne nadšená. Sme pozvaní na piatkovú reggae žúrku v miestnom expaťáckom bare, ale po večeri a štúdiu ledva vládzeme vyliezť po rebríku do stanu a sladko zaspať.
Fatima's Nest

Tretí deň ďalšie dva ponory do 18 metrov, pri ktorých si vyrobím slušný mask squeeze a záverečná skúška - prešli sme aj bez cheatovania. Keď cez obed idem do najbližšieho bankomatu asi 5 km ďaleko, cestou naspäť na mňa máva miestny chalan. Zastavím mu a poprosí ma, či by som ho nezobral do Fatimy, kde pracuje, keďže spoznal naše auto. Cestou mi lámanou angličtinou vraví, že už teraz mešká hodinu, takže je rád, že ho beriem... Afrika. Po skúške ešte stíhame politickú žúrku k blížiacim sa voľbám na miestnom námestí, nákup miestnej bižu a po večeri spokojní a vyčerpaní zaspávame.

Tip: z bankomatu v Mozambiku sme nevybrali ani cent, Maťke dokonca banka zablokovala kartu z podozrenia na fraud. Dá sa ale kartami v typicky turistických miestach platiť, takže odporúčam mať dosť hotovosti na bežné platby a problémy a kde sa dá, platiť kartou
Mask squeeze Politická žúrka

Po odchode z Tofo sa zastavíme v nedaľekom Inhambane, čo je hlavné mesto provincie. Milé malé provinčné mestečko, ktoré stojí za párhodinovú prechádzku po ceste z alebo do Tofo. Na trhovisku nakúpime zásoby ovocia a vyrážame na sever... teda na juh, lebo sa musíme vrátiť z poloostrova na pevninu než to môžeme otočiť na sever. Inhambane Trh v Inhambane

P.S.: Ospravedlňujem sa Martinovi Karnišovi z CK Bubo za skomolenie jeho mena v ostatnom blogu pri poďakovaní :-)

Tomáš Forgáč

Tomáš Forgáč

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Project Manager na voľnej nohe, veľmi amatérsky fotograf a milovník viac či menej divnej hudby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu