reklama

Pošlime EÚ aj s jej valom kam patrí. Aj s Eurofondami.

Odmietnutím našej spolupráce na Európskom "obrannom" vale by získali všetci... takmer. Prehrali by iba dve skupiny ľudí: tí politici a úradníci Európskej Únie, ktorých hlavným cieľom je viac moci pre seba a tí zo Slovenska, u ktorých sú to eurofondy. Že to ide tak ťažko iba ukazuje, že na oboch stranách je takých dosť podstatná (a vplyvná) časť, možno väčšina.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Gréci si prežúrovali budúcnosť. Stane sa. Nebol by to prvý ani posledný štát, ktorý skrachoval a bol by to ďalší dôkaz večne slepým obdivovateľom sociálneho štátu, že ich vysnený systém nemôže fungovať. Reštrukturalizácia dlhu, pri ktorej by veritelia prišli o časť svojich investícií a vláda by pod dohľadom MMF bola nútená k masívnym škrtom by pritom bola najčistejším riešením. Vinu na gréckej situácii nenesú totiž iba jeho súčasní aj minulí vládcovia (a voliči, ktorí si ich dosadili), ale aj investori, ktorí krajine s očividne nezvládnuteľným zadĺžením požičiavali s vidinou slušných rizikových prirážok a istoty, že ju z problémov vytiahne EÚ. Tratiť si zaslúžia obe strany, bankrot by ukázal, koľko. Zároveň by ukázal vládam, kam vedie cesta cez ďalšie úvery a snáď ich tak prinútil konečne nezaťažovať daňových poplatníkov ďalšími dlhmi a investorom, že vládne dlhopisy nie sú až taký bezpečný prístav, ako si mysleli a tým uvoľnil úverové zdroje , ktoré normálny (súkromný) biznis teraz tak zúfalo potrebuje a nedostáva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z úst popredných politikov Eurozóny zaznievali najrôznejšie argumenty v prospech záchrany Grécka. Na čele stál pseudopravicový francúzsky prezident Sarkozy tvrdiac, že ak by Grécko padlo, bol by to dôkaz, že Euro zlyhalo. Pritom to mohol byť konečne dôkaz, že Euro je správny projekt. Že vlády prišli o najnenápadnejšiu a najzákernejšiu možnosť zbavenia sa dlhov pomocou inflácie.

Konieckoncov zo všetkých strán zaznievajú hlasy tvrdiace, že najlepším riešením pre Grécko by bolo vrátiť sa k Drachne a z dlhu sa "vyemitovať". Nie len, že by sa zbavili dlhu, ale vďaka zníženiu hodnoty svojej meny by sa stali konkurencieschopnejšími, pritiahli by turizmus na nižšie ceny a ľahšie by predávali svoje lacnejšie výrobky do zahraničia. Čo na tom, že by to predražilo Grékom import zo zahraničia? Čo na tom, že by to znehodnotilo aj to málo úspor, ktoré Gréci majú a demotivovalo by to od ďalších? Čo na tom, že by to nafúklo ďalšiu úverovú bublinu, lebo by sa po trhu váľali lacné peniaze od centrálnej banky? Čo na tom, že vlastne celá táto kríza začala prasknutím americkej hypotekárnej bubliny vytvorenej masívnou infláciou po dotcomovej kríze a výmenou úspor za dlhy?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obranný val a hlavne jeho podpora zo strany ECB je iba prenesením tejto myšlienky na Euroúroveň. Neexistuje reálna možnosť ako problémové krajiny Eurozóny môžu svoj dlh splatiť, jeho rozloženie spôsobí iba znehodnotenie úspor a investícií v celej zóne a nafúkne dlhopisovú bublinu. Aj ak by to Euro ako mena prežila, vyšla by z toho oslabená spôsobom, ktorý sa dnes iba ťažko predstavuje. Pravdepodobnejšie ale je, že keď o tom ako-takú predstavu získajú voliči (a snáď aj politici) tých menej problémových krajín, Euro v dnešnej podobe skončí. Otázkou iba zostáva ako. Odtrhne sa prvé Nemecko s Markou a rýchlo budú po jednom nasledovať ďalší čistí veritelia alebo vytvoria s Nemeckom svoje vlastné superEuro a ostatných nechajú s bezcennými papierikmi?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Krach Grécka (a Španielska, Portugalska, etc.) je jediným správnym a dlhodobo najlepším riešením pre všetkých okrem politikov, ktorým by zobral zdroje na úplatky voličom, ich teplé fleky a moc. Obranný val, ktorý mu má zabrániť, čo sa mu nie len nepodarí, ale predraží to nám všetkým niekoľkonásobne treba zastaviť a ak tú možnosť zo Slovenska máme, je opäť jediným správnym riešením spraviť to. Ak nám kvôli tomu mienia z Bruselu posielať ultimáta, treba to spraviť so vstýčeným prostredníkom. A ak máme kvôli tomu prísť o Eurofondy, členstvo v Eurozóne alebo dokonca Európskej Únii, je to dvojitá výhra.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Eurofondy iba deformujú prostredie. Platené a riadené ľuďmi, ktorí ich produkty ani neuvidia, tobôž aby ich využívali musia nutne generovať neefektívne nezmysly a keďže je nad nimi ešte menšia verejná kontrola ako nad zdrojmi z výberu našich domácich daní, nutkajú k ešte väčšiej korupcii. A aj keby sme ich vybrali 100% (akože ani zďaleka nevyberieme), bude to iba zlomok ceny, ktorú platíme za eurobyrokraciu, euroregulácie a po obrannom vale aj euroinfláciu. Že bez EÚ nezmôžeme nič je nezmysel. Znížme (alebo ideálne zrušme) priame dane, zavesme menu na zlato, deregulujme trh, otvorme sa svetu a budeme mať pred dverami všetok biznis utekajúci z EÚ niekam, kde nebude mať na jednej nohe železnú guľu s nápisom "vláda" a na druhej "centrálna banka".

Nie som naivný (teda... nie úplne). Viem, že posledných pár riadkov je z inej planéty (alebo minimálne kontinentu). Viem, že napriek tomu, aká vláda vyhrala posledné voľby je možno pre Slovensko a jeho voličstvo menej zlý vládca v Bruseli ako v Bratislave. Prečo sa ale ani v teoretických debatách takmer nerozprávame o všetkých možnostiach? Prečo sa na možné riešenia pozeráme iba optikou nášho členstva v EÚ, ktoré berieme tak nejako á priorne a ktorému sa máme prispôsobovať? Drvivá väčšina z nás pravidlá EÚ neurčuje, ale je nimi ovplyvňovaná. Nerozdávame Eurofondy, ani ich netunelujeme, iba ich musíme v rôznych formách platiť. Tak si aspoň povedzme na rovinu, čo by bolo pre nás najlepšie riešenie, aj keď je to s veľkým "ale" a keď to od severného po stredozemné more padne na hubu, spomeňme si, kde sme spravili chybu.

Tomáš Forgáč

Tomáš Forgáč

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Project Manager na voľnej nohe, veľmi amatérsky fotograf a milovník viac či menej divnej hudby. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu